Home » Naujienos » Kaip dėl pabėgėlių tapau radikalu

Kaip dėl pabėgėlių tapau radikalu

Lankiausi dviejose pabėgėlių stovyklose Sicilijoje. Mačiau penkių šimtų žmonių pirmuosius žingsnius Europos žeme. Ir tai pakeitė mano gyvenimą.

Kai pirmą kartą pamačiau Musą, jis laukė eilėje makaronų, kurie buvo dalijami iš didžiulio puodo. Kai jau buvo beveik priėjusi Musos eilė, mūsų akys susitiko, jis plačiai nusišypsojo ir gestu pasiūlė užleisti man vietą. Aš nestovėjau eilėje, ir mes niekuomet nebuvome susitikę. Mes buvome Sicilijos pabėgėlių stovykloje, o visas jo turtas buvo vilkimi drabužiai.

Prieš kelias dienas Italijos pakrantės apsauga buvo išgelbėjusi Musą iš Viduržemio jūros. Po pietų prisėdu greta jo ant tvoros priešais stovyklą.

——

Straipsnio autorius Tomašas Belas, slovakų verslininkas ir žurnalistikos mėgėjas, praėjusiais metais lankėsi Italijoje veikiančiose pabėgėlių stovyklose. Savo patirtį jis aprašė straipsnyje „Kaip dėl pabėgėlių tapau radikalu“ ir laimėjo Slovakijoje surengtą tarptautinio projekto „Žiniasklaida vystymuisi“ rašinių konkursą.

Klausdamas, ką skirtingų pasaulio kraštų gyventojams reiškia šiandien taip dažnai vartojamas „ekonominio migranto“ terminas, autorius provokuoja ir verčia permąstyti stereotipus apie globalų migracijos procesą. Straipsnis pasakoja apie rizikingą Užsachario Afrikos gyventojų kelią į Europą. Jis driekiasi per vieną pavojingiausių pasaulyje Libijos dykumą, politinės suirutės apimtą Libijos valstybę, perpildytais kontrabandininkų laivais tęsiasi Viduržemio jūra. T. Belas yra radikalas, nes atsisako sutapatinti europiečiams įprastą „laimės ieškojimą“ ir priverstinę migraciją, kuri vien praėjusiais metais į Italiją atvedė daugiau nei 150 tūkst. žmonių. Tikriausiai daugelį nustebins tai, jog straipsnyje perpasakojamos ne pabėgėlių iš Artimųjų Rytų, Europą pasiekusių per Graikijai priklausančias Viduržemio jūros salas, bet Gambijos, Senegalo, Nigerijos ir kitų Afrikos šalių gyventojų istorijos. Iš tiesų šiandieninė migracijos krizė kur kas įvairiapusiškesnė, nei gali pasirodyti. Pabėgėliai Europą pasiekia įvairiais maršrutais, o gimtąsias šalis juos palikti skatina ne tik demografiniai iššūkiai, klimato kaita ar ginkluoti konfliktai, bet ir paprastas darbo bei teisingo užmokesčio siekis.

Straipsnis dalyvavo konkursuose, organizuotuose pagal tarptautinį projektą „Žiniasklaida vystymuisi“ (angl. „Media4Development“), remiamą Europos Sąjungos. Projektas Lietuvoje įgyvendinamas kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma

Daugiau skaitykite lzinios.lt 

Ilgamečiai projektai

2022 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930