Home » Naujienos » Nevainikuotas Ugandos šachmatų karalius

Nevainikuotas Ugandos šachmatų karalius

Vis daugiau nepasiturinčių Ugandos vaikų atranda šachmatus. Jie šalyje populiarėja dėl šachmatų mėgėjo Roberto Katende’s, kuris prieš 15 metų suprato, jog šis žaidimas yra puiki gyvenimo lūšnynuose metafora – jis moko išgyventi, net jei esi visų puolamas.

Holivudas į Ugandą, valstybę Rytų Afrikoje, atsigręžė vos du sykius. Pirmą kartą 2006 metais, kai filme „Paskutinis Škotijos karalius“ nusprendė papasakoti apie aštuonerius metus (1971 – 1979) šalį terorizavusį diktatorių Idi Aminą. Antrą sykį – pernai dėl studijos „Disney“ filmo „Katvės karalienė“. Amerikos indės Miros Nair, Ugandoje gyvenančios jau beveik 30 metų, režisuotoje dramoje pasakojama tikrais įvykiais paremta istorija apie Phioną Mutesi – mergaitę, gimusią didžiausiame sostinės Kampalos lūšnyne Katvėje, o vėliau tapusią šalies jaunių šachmatų čempione ir atstovavusią Ugandai kelete šachmatų olimpiadų.

Phionos gyvenimas galėjo susiklostyti visiškai kitaip, jei būdama devynerių ji nebūtų sutikusi R. Katende’s – krikščioniškoje labdaros organizacijoje „Sports Outreach“ dirbančio šachmatų mėgėjo. Iš pradžių organizacija Katvės vaikams rengė vien futbolo rungtynes. Tačiau Robertas pastebėjo, kad ne visi vaikai noriai jį žaidžia, tad po futbolo užsiėmimų jis pradėjo vaikus mokyti šachmatų. Per lemtingą susitikimą Phiona jau nebelankė mokyklos, nes mergaitės mama neišgalėjo jos ten leisti. Tačiau globojama Roberto mergina ne tik atrado šachmatus, bet sėkmingai baigė mokyklą, o rugsėjį pradės lankyti universitetą.

Perpildyti centrai

Pasitelkęs šachmatų lentą R. Katende jau 15 metų siekia į gera pakeisti lūšnynuose gyvenančių vaikų likimus. Šachmatų programa Katvėje prasidėjo vos su šešiais berniukais, kurie dabar vadinami pionieriais. Po dvejų metų Robertas jau turėjo 25 žaidėjus. O štai dabar programa yra vykdoma penkiuose Kampalos lūšnynuose, devyniose bendruomenėse šiauriniame Ugandos mieste Gulu. Kiekvieną jų koordinuoja buvę pionieriai. Prieš trejus metus programa netgi peržengė šalies sienas ir pradėta vykdyti Kenijos sostinėje Nairobyje. Per 15 metų šachmatais išmoko žaisti apie 1200 vaikų.

Pasirodžius filmui Robertas turi daugiau darbo nei bet kada anksčiau, o šachmatų centrai tiesiog perpildyti ir nebesugeba priimti visų mokytis atėjusių vaikų. „Vien Katvėje kasdien apsilanko per 100 vaikų. Be galo sunku, nes jie ateina ieškodami vilties ir būdų išgyventi, o kartais esi priverstas juos atstumti, – pasakoja Robertas. – Tokiu atveju jie neišvengiamai atsiduria gatvėje. Todėl kiek galėdami stengiamės juos priimti, bet ne visada galime tai padaryti.

Visą straipsnį skaitykite lzinios.lt

Projektą „Žiniasklaida vystymuisi“, remiamą Europos Sąjungos, Lietuvoje įgyvendina viešoji įstaiga „Europos namai“ kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma.

Ilgamečiai projektai

2022 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930