Home » Naujienos » Sirijos pabėgėlių istorijos iš arti

Sirijos pabėgėlių istorijos iš arti

Pirma vieta, į kurią vyksta Sirijos pabėgėliai, –  Libanas. Jame besilankanti LRT komanda (žurnalistas Edvardas Špokas, operatorė Miglė Želvytė ir režisierė Eglė Gaižiūtė) iš arti stebėdama pabėgėlių dramą sieks parodyti, kokiomis sąlygomis pabėgėliai gyvena šioje šalyje.  Kelionės tikslas – dokumentinis filmas, padėsiantis įsigilinti į pabėgėlių Artimuosiuose Rytuose problemą.

„Šios kelionės siekis – fiksuoti, kokiomis sąlygomis gyvena ką tik iš Sirijos atvykę pabėgėliai. Čia, prieš kelionę į Europą, kurią šiuo metu pabėgėliai tiesiog užplūdo, jie patenka pirmiausiai. Stengsimės papasakoti pabėgėlių istorijas, esamas gyvenimo sąlygas ir problemas, su kuriomis žmonės susiduria bėgdami nuo karo“, – pasakoja žurnalistas.

E. Špokui teko kalbėtis su tarptautinių organizacijų atstovais. Jų teigimu, problemų, susijusių su pabėgėlių priėmimu Libane, yra nemažai – trūksta pinigų ir pagalbos, sąlygos jiems čia nėra pačios geriausios.

Iš Miglės (operatorės) dienoraščio:

Pirma diena. Skrydis: Stambulas-Beirutas. Klausausi sufijų melodijų, mintyse – dervišų šokis. Labai geras būdas atsipalaiduoti prieš suplanuotus filmavimus pabėgėlių stovyklose. Mūsų trijulės (režisierės Eglės, redaktoriaus Edvardo ir mano-operatorės Miglės) kelionės gidas pakviečia į senutėliu Nissan, kuri leidžiasi gatvėmis nustelbdama iš lauko sklindantį muadzino kvietimą maldai, pralėkdama tamsiose pakelėse lūkuriuojančius vyrus. Pabėgėlių istorijų paieškos prasideda mieste, kur kelių eismo taisyklės neegzistuoja, o elektra būna tada, kada būna…

Antra diena. Pabėgėlių vaikų dienos centras. Mergaitė kukliai krepšteli į koją ir ištiesia puokštelę gėlių, pirštuku rodydama, kad jos man. Tokios šaunios dovanos senokai nesu gavusi. Mergaitė migdolinėmis akimis apsidžiaugė apsikabinimu. Dabar mes draugės. Kova dėl dėmesio ir vietos autobuse – šių vaikų kasdienybė. Apie vežimo taisykles čia kalbėti neverta, nes tie mažutėliai geba ir keturiese tilpti į vieną sėdimą vietą, o ir autobuso panelė puikiai pakeičia sėdynę. Jei būtų fiksuojamas vaikų skaičiaus autobuse rekordas – pabėgėlių vaikų dienos centras taptų nugalėtoju.
Mekos apreiškimuose rašoma : jei kam nors bus lemta atsidurti nelaimingųjų būry, vistiek atėjus laikui ir jis patirs visaapimančią Dievo malonę, dieviškąją globą. Viskas Alacho valioje, padėdamas saldžios kavos stiklinę ir keldamas akis bei rankas į dangų ištaria pabėgėlių stovyklos gyventojas. Amen – ištaria aplinkiniai…

Trečia diena.
Dieną praleidome su dviem jaunuoliais, kurie studijuoja čia – Libane, tiksliau Tripolyje. Abu jie mieliau studijuotų ir kurtų savo gyvenimą namuose, kurie visai šalia – Sirijoje. Hala tvardė ašaras prisimindama dieną, kai tėvai pasakė, kad reikia pasiimti būtiniausius daiktus ir bėgti. Mergina iki šiol prisimena raketos paleidimo garsą ir tą nežinomybės jausmą, kur ji sprogs. Tuo metu jai buvo šešiolika. Kitas jaunuolis pasakoja bėgęs nuo Bašaro al Asado režimo du kartus. Dabar jis net negalėtų grįžti į Siriją, nes yra juodajame režimo sąraše.
Žmonės skirtingi, tačiau istorijos labai panašios. Abu jaunuoliai tikisi vieno – taikos, kuri leistų išsipildyti svajonei, ne patekti į Europą, o gyventi SAVO gyvenimą SAVO šalyje. Čia jie įvardijami vienu vardu – pabėgėliai… Jie visi skirtingi, su savo skausmu, su savo patirtim, tik viena namų viltim…

« 14 »

Libane besilankantys žurnalistai dalyvauja tarptautiniame projekte „Žiniasklaida vystymuisi“ (angl. Media4Development), kurį įgyvendina Europos namai kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų (NNVBO) platforma.

„Manau, žurnalistams smalsu ir svarbu patiems pamatyti ir patirti tai, kas vyksta pasaulyje, kuris yra sunkiai pasiekiamas dėl politinių ar ekonominių priežasčių. Juo labiau kad šią informaciją žurnalistai kasdien gauna iš antrinių šaltinių“, – mano projekto vadovė, VšĮ „Europos namai“ direktorė Judita Akromienė.

J. Akromienės teigimu, iki šiol buvo organizuojamos žurnalistų ir žymių menininkų bei visuomenės veikėjų kelionės į paramos šalis, bet daugiausia tai buvo Rytų partnerystės šalys: Ukraina, Gruzija, Moldova. Taip pat žurnalistai ne kartą lankėsi Afganistane bei Palestinoje.

„Šis projektas turbūt yra pirmasis, kuriame apie 10 žurnalistų iš įvairių žiniasklaidos priemonių lankysis keliose Afrikos ir Azijos šalyse ir apie savo patirtis papasakos Lietuvos žmonėms dokumentiniuose filmuose, radijo laidose, straipsniuose ar tiesiog savo įžvalgose socialinėse medijose“, – sako projekto vadovė.

Šaltinis lrt.lt.

Žurnalistų vizitas organizuojamas pagal tarptautinį projektą „Žiniasklaida vystymuisi“ (Media4Development), finansuojamą Europos Komisijos.  Projekte dalyvauja nevyriausybinės organizacijos: viešoji įstaiga „Europos namai“, Nacionalinė Nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma (NVVBO), „Mondo“ (Estija), „People in Need“ (PIN, Čekija), „PMVRO Slovakia“ (Slovakija), „Green Liberty“ (Latvija), Žiniasklaidos ir vystymosi fondas (VIKES, Suomija) ir Nevyriausybinių organizacijų Afganistano grupė (BAAG. Didžioji Britanija ir Airija). Projektu siekiama kartu su žiniasklaida didinti visuomenės supratimą apie globalizacijos sąsajas ir iššūkius.

Ilgamečiai projektai





2024 m. spalio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031