Home » Naujienos » Keliautoja Akvilė Norkutė: „Kolekcionuoju ne daiktus, bet įspūdžius ir patirtis“

Keliautoja Akvilė Norkutė: „Kolekcionuoju ne daiktus, bet įspūdžius ir patirtis“

Keliautoja, biologė ir fotografė Akvilė Norkutė ką tik laimėjo Europos metams vystymuisi skirtą fotokonkursą „Pasaulis tavo akimis“. Konkurse besivystančių šalių kasdienybę parodžiusi mergina ragina ir kitus keliautojus pastebėti tikrąjį valstybių veidą, o ne tik turistams paruoštus pasiūlymus.

„Man 28-eri ir vis dar esu benamė klajoklė. Šiuo metu gyvenu ir keliauju kemperiu“, – pokalbį pradeda mergina.

Universitete baigusi biologijos studijas Akvilė kol kas nerado nuolatinio darbo šioje srityje. Tačiau įgytas žinias puikiausiai pritaikė savanorystėje. Toks gyvenimo būdas leido jai daug keliauti ir fiksuoti pamatytas istorijas. Keletas jų jai ir atnešė sėkmę fotokonkurse „Pasaulis tavo akimis“.

„Mano tėtis fotografuoja nuo seno (keliauja, beje, irgi nemažai). Tad fotografija man visada buvo artima. Tiesa, daugiau domėtis ja pradėjau studijuodama. Tada ypač susidomėjau gamta ir makrofotografija.

Vis dėlto daugiausia praktikos įgavau kelionių metu. Dabar fotoaparatas – vienas svarbiausių daiktų“, – pasakojo pašnekovė.

kelione-32-562f47986371a

Išmaišė pusę pasaulio

Mergina pasakojo, kad, kai su draugu leidosi į pirmąsias ilgas keliones, jas įsivaizdavo kaip atostogas. Tačiau netrukus tai tapo jų gyvenimo būdu. „Būdavo, net pajusdavome, jog tai – darbas“, – neslėpė.

Dažniausiai jų kelionių neriboja laikas, tad intensyvumas ir maršrutas priklauso nuo asmeninių norų.

„Bet nusprendę pailsėti nieko neveikdami dažniausiai neištveriame ir neriame į naują nuotykį“, – teigė Akvilė.

Kelionėmis gyvenantys žmonės nemėgsta, kai juos pavadini turistais. Tačiau Akvilė tikino, jog specialiai nevengia turistinių vietų, jei jos kažkuo ypatingos: „Pasitaiko visko. Kartais tenka būti ir turiste su lankstinuku. Tačiau geriausių emocijų ir įsimintiniausių nuotykių patiriame atokesniuose kampeliuose“.

Per kelerius metus pora išmaišė pusę pasaulio: buvo Vidurio Rytų, Indijos subkontinento valstybėse, daugelyje Pietryčių Azijos valstybių, keliose Rytų Afrikos valstybėse (daugiausia salose), Vakarų Afriką pervažiavo žemyn nuo Šiaurės iki Benino.

„Tarp mėgstamiausių šalių – Indonezija ir Malaizija. Ten gyvena draugiški žmonės, be to, yra milžiniška bioįvairovė – tiek sausumoje, tiek vandenyje, skirtingas kraštovaizdis, unikali salų kultūra.

zmones-vietos-gyvenimas-4-562f47db47bbf

Didelį įspūdį paliko ir Madagaskaras. Jame lankėmės po Azijos, tad pamatėme didžiulį kultūrinį skirtumą – čia buvo sąlyginai švaru, dauguma panaudotų pakuočių ir daiktų panaudojami kelis kartus arba atgimsta naujais daiktais“, – pasakojo keliautoja.

Čia keliavome dviračiais, pėsčiomis, vietiniais bush-taxi (maršrutiniais taksi), motociklais, valtimis ir vietinių žvejų buriniais laiveliais“, – prisiminimais dalinosi keliautoja.

Madagaskare jai labiausiai patiko gamta, turistų nenušlifuotos vietos, daugybė nuotykių, su kuriais nori nenori tenka susidurti, jeigu nori šalį pažinti giliau.

Filipinus mergina prisimena kaip besišypsančių žmonių, nuostabios gamtos, ypač paplūdimių, šalį.

Mianmare patyrė savotišką grįžimą laiko mašina. „Tuo metu vyko rinkimai, žmonės su viltimi tikėjosi, kad po jų situacija pagerės ir tauta išsivaduos nuo priespaudos. Tačiau galiojanti diktatūra draudžia labai daug dalykų, o vienas jų – kalbėti apie politiką ir blogai atsiliepti apie valdžią.

Dauguma valstijų kovoja su šalies kariuomene, nori atsiskirti, nes jų žemėse glūdi brangakmenių“, – sakė Akvilė.

Šioje šalyje ji leidosi į kelių dienų žygį Šan (Shan state) provincijoje, kur viename kaime teko miegoti su partizanais (kas reiškė grėsmę, jei pasirodytų kariuomenė), o kitą dieną – išgirsti šiurpius susirėmimo gaudesius.

„Omane ir Jordanijoje, per kurią keliavome dviračiais, patyrėme išskirtinį žmonių svetingumą“, – prisiminė keliautoja.

Apibendrindama visas minėtas šalis, ji išskyrė vieną ryškiausią vietinių žmonių bruožą – šypsenas. „Visur jautėsi bendruomeniškumas“, – pridūrė keliautoja.

zmones-vietos-gyvenimas-29-562f481c290a3

Skirtingose šalyse – vis kitokios patirtys

Daug laiko praleidusi Azijoje Akvilė gali tik patvirtinti, jog ne veltui žiemoti ten keliauja nemažai europiečių: Azijos šalyse gyventi ir keliauti lengva bei pigu.

Tačiau aplinkosaugos problemoms neabejingai merginai į akis krito didžiuliai ekologiniai iššūkiai.

„Ten nėra atliekų tvarkymo infrastruktūros. Beveik viskas, ypač plastikas, keliauja į vandenį. O toliau – su srove, kur ji neša.

To pasekmė – kalnai šiukšlių kai kuriose pakrantėse, vandenynų teršimas, plastiko patekimas į maisto grandinę, gyvybės žuvimas“, – pasakojo Akvilė.

zmones-vietos-gyvenimas-25-562f4817a3e83

Kelionę po Afriką mergina prisimena dėl tiesioginės akistatos su korumpuotais pareigūnais.

„Keliavome senu automobiliu, o tai sukuria daug papildomų formalumų kertant sienas. Tačiau atsilaikėme ir net sugebėjome atgauti kyšį iš Senegalo pasieniečio – visa istorija labai paini ir ilga“, – pasakojo Akvilė.

Pasak jos, Afrikoje teko „įjungti“ kritiškesnį mąstymą. Ypač sunku buvo turistinėse vietose – čia zujantys prekeiviai ir kitų paslaugų siūlytojai yra agresyvūs, todėl įvaro daugiau streso nei jų kolegos Azijoje.

Vis dėlto iš Afrikos keliautoja išsivežė ne tik šiuos įspūdžius: „Žmonių spalvingumas, išradingumas ir muzikalumas sužavėjo“.

zmones-vietos-gyvenimas-8-562f47eb81ed1

Indija – dar viena šalis, apie kurią Akvilė galėtų parašyti knygą. Tai – viena intensyviausių jos aplankytų valstybių.

„Ji visokia – labai spalvinga, aštri. Čia visko daug – vaizdų, spalvų, kvapų, kultūrų. Deja, bet ten įžvelgiau ir daugybę liūdnų problemų…“ – pasakojo mergina.

Rinkosi žemės ir vandens transportą

Ekologijos tema Akvilės gyvenime labai svarbi. Nieko keisto, jog keliaudama ji rinkosi kuo mažiau aplinką teršiančias transporto priemones.

„Kiek įmanoma stengėmės išvengti skrydžių ir judėti žeme. Ne tik dėl lėktuvų sunaudojamo milžiniško kuro kiekio, bet ir dėl to, kad judėdami žeme tiesiogiai remiame vietinius žmones, smulkiuosius verslininkus – naudojamės vietiniu transportu, nakvojame šeimos viešbutėliuose, valgome nuošaliuose restoranėliuose ar pas gatvės prekeivius.

Be to, taip keliaudami geriausiai pamatome tikrą gyvenimą“, – teigė keliautoja.

Žinoma, toks keliavimo būdas tinka tik lėtiems keliautojams, t.y. tiems, kurie išvyksta ne savaitės ar mėnesio atostogoms, bet ilgesniam laikui.

peizazas-13-562f47ce13830

Per savo keliones Akvilė ir jos draugas išbandė įvairiausias transporto priemones – autobusus, traukinius, laivus, maršrutinius autobusus, autostopą, motociklus, dviračius, o kalnus įveikė pėsčiomis.

„Didžiausias iššūkis man buvo dviratis. Juo keliavome Mauricijuje, Madagaskare, Komoruose, Tanzanijoje ir Jordanijoje.

Kantrybės reikėdavo ypač tuomet, kai kepinant saulei tekdavo kilti į kalną ir susidurti su saldainių prašančiais vietiniais vaikais.

Streso įvarė ir Tanzanijos keliai, kur sunkvežimiai ne tik nesilaiko saugaus atstumo, bet dažnai pavaišina juodo dūmo porcija. Tačiau toks keliavimo būdas suteikia didžiulę laisvę ir padeda užmegzti ryšį su vietiniais“, – pasakojo Akvilė.

peizazas-9-562f47bd43845

Viskas – Dievo rankose

Iš keliautojos nuotraukų matyti, kad būdama besivystančiose šalyse ji pastebi ne tik fasadinį jų paveikslą.

Tačiau atsakyti į klausimą, kokie pasirodė ten gyvenantys žmonės, kurie, mūsų, europiečių, akimis vos suduria galą su galu arba gyvena sveikatai, o kartais ir gyvybei pavojingomis sąlygomis, Akvilei sudėtinga.

„Tai tikrai labai platus klausimas, nes šalys skirtingos. Kaip ir sąlygos – klimatas, derlingumas, vandens resursai, medicininės pagalbos prieinamumas.

zmones-vietos-gyvenimas-34-562f481f0bdb0

Svarbiausias teigiamas dalykas, kurį įžvelgiau visose aplankytose besivystančiose šalyse, yra bendruomeniškumas. Taip pat šeimos svarba, pagarba vyresniesiems bei tradicijoms“, – pastebėjimais dalinosi keliautoja.

Akvilė pasakojo, kad jai pasirodo, jog sunkiausiai dirba moterys – tai galima būtų paaiškinti stipriu motinos instinktu.

„Ne visi žmonės ten suvokia, kad gyvena sveikatai pavojingomis sąlygomis. Kiti tai priima kaip Dievo duotą gyvenimą. Kuo skurdesnė šalis, tuo labiau tikima, kad viskas – Dievo rankose“, – sakė Akvilė, pridūrusi, kad sunkiai verčiasi ir nemaža dalis lietuvių.

peizazas-5-562f47af6e2a4

Keliaudama po įvairius žemynus pašnekovė galėjo savo akimis pamatyti, kad klimato kaita – reali.

„Net vietiniai pastebi ryškias orų permainas, o tai lemia sausras, šios – vandens ir maisto trūkumą. Kitur padaugėjo ciklonų, kurie dažnai virsta agresyviomis audromis“, – kalbėjo keliautoja.

Pasak jos, ekologinių problemų daugybė – užterštas dirvožemis, oras, vandenynas. Kai kurios šalys kenčia nuo miškų kirtimo, tai lemia dirvožemio išplovimą, nyksta natūralios gamtos atstovų buveinės.

„Tai – globalus reiškinys ir dažnai nulemtas pažangių valstybių, daryti žalą pradėjusių dar kolonizavimo metais.

Žudantis plastiko paplitimas vandenynuose – taip pat globali problema, už kurią atsakingos ne tik juo atsikratančios šalys, bet ir plastiko gamintojai.

Šiuo metu opi ir per didelio žvejojimo problema – naikinami labai svarbūs mitybos grandinės atstovai. Pavyzdžiui, Vakarų Sacharos vandenys labai turtingi žuvimi. Todėl ten tarptautinės kompanijos jas masiškai žvejoja.

Nuo to kenčia vietiniai, kuriems ilgus metus žvejyba buvo pagrindinis pragyvenimo šaltinis ir maistas“, – apie globalias problemas pasakojo keliautoja.

Afrika yra vienas turtingiausių žemynų, tačiau dėl didelio korupcijos lygio pinigai į kišenę byra tik saujelei išrinktųjų.

„Kalbu ne tik apie tai, kad nesukuriama reikalinga infrastruktūra. Žmonėms iš panosės vagiamas maistas.

Manau, savarankiškai išspręsti problemas šios šalys negali vien dėl korupcijos lygio valdžioje. Pagrindinis kelias – švietimas: bazinis, ekologinis, pilietinis ir politinės valios ugdymas“, – įsitikinusi pašnekovė.

Vis dėlto yra ir gerų pokyčių: 2002 m. Bangladeše uždrausti plastikiniai maišeliai. Dabar jie draudžiami ir Mauritanijoje, Ruandoje, Kinijoje bei kai kuriose kitose valstybėse.

kelione-30-562f47954aedd

Keliaujant svarbu gerbti vietos kultūrą

Keliaujantiems į egzotiškus kraštus keliautoja patarė gerbti ne tik ten galiojančius oficialius įstatymus, bet ir tradicijas.

„Ne visi turistai pasidomi vietine kultūra. Daugelis galbūt net nežino, kad populiariajame Balyje vyrauja laisvesnis hinduizmas, o kaimyninėse salose – gana konservatyvus islamas.

Po jas keliaujantys turistai dažnai būna apsinuoginę – tai mums atrodo normalu, o vietinius žeidžia“, – kalbėjo Akvilė.

Daug keliaujantys žmonės pastebi, jog Europa suvienodėjo. Tačiau, anot Akvilės, ši tendencija ateina ir į kitus žemynus.

„Manau, kad tai yra neišvengiama ir nelabai tolima ateitis. Prie to prisideda turistai, didžiosios tarptautinės kompanijos – greitas maistas, telefonai, socialiniai tinklai, o naujoves ypač mėgsta jaunimas“, – mintimis dalinosi keliautoja.

Jai pačiai įdomiausi laukinės gamtos kampeliai, tropikų salos su jas supančiais koraliniais rifais bei atogrąžų miškai – visur, kur daug gyvybės. Įdomios ir unikalios kultūros, bet jų pažinimas – atsakingas momentas.

„Norėčiau aplankyti Papua Naująją Gvinėją, Ramiojo vandenyno bei Karibų salas, Centrinę bei Pietų Ameriką, Mongoliją.

Keliaudama stengiuosi pažinti šalį įvairiapusiškai. Tai sunku, nes, kaip ir visi, turiu susikurtą išankstinį vaizdinį. Labai džiaugiuosi, kai pavyksta jį palikti nuošalyje ir pamatyti šalį tokią, kokia ji iš tiesų yra. Be gražių gamtos vaizdų, mane domina tradicinė virtuvė“, – sakė keliautoja.

Keliautojos nuotraukas galite pamatyti čia.

Kitoje pasakojimo dalyje pateiksime Akvilės Norkutės fotoreportažą – nuotraukas ir pasakojimą, pelniusį jai pirmąją vietą Europos metams vystymuisi skirtame fotokonkurse „Pasaulis tavo akimis“.

Jei norite susipažinti su pačios Akvilės kelionių įspūdžiais, užsukite į jos asmeninį tinklaraštį kurakysmato.blogspot.com

Raimonda Mikalčiūtė

15min.lt 

Foto konkursas „Pasaulis tavo akimis“ , kurio nugalėtoja yra Akvilė, organizuotas pagal tarptautinį projektą „Žiniasklaida vystymuisi“ (Media4Development), finansuojamą Europos Komisijos.  Projekte dalyvauja nevyriausybinės organizacijos: viešoji įstaiga „Europos namai“,Nacionalinė Nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma (NVVBO),„Mondo“ (Estija), „People in Need“ (PIN, Čekija),„PMVRO Slovakia“ (Slovakija), „Green Liberty“(Latvija), Žiniasklaidos ir vystymosi fondas (VIKES, Suomija) ir Nevyriausybinių organizacijų Afganistano grupė (BAAG. Didžioji Britanija ir Airija). Projektu siekiama kartu su žiniasklaida didinti visuomenės supratimą apie globalizacijos sąsajas ir iššūkius.

­­­

Ilgamečiai projektai





2024 m. kovo mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031