Home » Naujienos » Lietuvos žiniasklaida yra toliaregiškesnė nei politikai

Lietuvos žiniasklaida yra toliaregiškesnė nei politikai

Tarptautinis projektas Žiniasklaida vystymuisi (angl. Media4Development), skirtas supažindinti žurnalistus su besivystančiomis šalimis ir joms teikiama pagalba, įgyvendinamas kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma (NNVBO Platforma).

Žurnalistai žvelgia plačiau

Projekte noriai sutiko dalyvauti tiek vadovai, tiek žurnalistai iš Lietuvos radijo ir televizijos, 15min.lt, Verslo žinių bei Lietuvos žinių.  Akivaizdu, jog žurnalistams smalsu ir svarbu patiems pamatyti ir patirti tai, kas vyksta kitose pasaulio šalyse, kurios yra sunkiau pasiekiamos dėl politinių ar ekonominių priežasčių. Ypač, kai informaciją apie globalius įvykius Lietuvos žurnalistai kasdien dažniausiai gauna tik iš antrinių šaltinių. Lietuvos žiniasklaida yra toliaregiškesnė nei politikai, žurnalistai žvelgia plačiau.

Lietuva paramą teikia iš esmės vien partnerėms Europos Rytuose: Ukrainai, Moldovai, Gruzijai, Baltarusijai ir kol kas tik svarsto galimybes vykdyti vystomojo bendradarbiavimo projektus Afrikos ir Azijos šalyse. Išties kol kas Lietuvos žmonės labiau domisi Afrikos ar Azijos šalimis turizmo tikslais. Tačiau kuo daugiau lietuviai keliauja, tuo daugiau patys pamato ir patiria, kad ten gyvenimo kokybės vertė matuojama kitaip nei pas mus – ne automobiliais, butais, drabužių gausa spintoje ar naujausiomis technologijomis, o uždirbtu vienu doleriu per savaitę, gurkšneliu švaraus vandens, galimybe eiti į mokyklą, vaiko gyvybės išsaugojimu sergant  gripu ar viduriuojant.

2014 m. Eurobarometro duomenimis, 77% apklaustųjų Lietuvoje mano, kad svarbu padėti žmonėms besivystančiose šalyse. 53% sutinka, kad pagalba kovoje su skurdu besivystančiose šalyse tūrėtų būti vienas iš ES prioritetų, 57% – pritartų tokios pagalbos didinimui. Tačiau šie rezultatai žemesni nei Europos vidurkis, kur 85% pritaria vystomojo bendradarbiavimo svarbai ir net 67% – paramos didinimui. Keičiant tokias nuostatas vien Nevyriausybinių organizacijų veiklos nepakanka, čia ypač svarbus žiniasklaidos vaidmuo.

Mitus išsklaidyti gali nevyriausybinkai kartu su žurnalistas

Ateityje, galbūt po trejų ar penkerių metų, Afrikos ar Azijos šalys atsiras mūsų vystomojo bendradarbiavimo politikos horizonte. Nevyriausybinės organizacijos jau dabar domisi tolimaisiais kraštais ir vykdo įvairias iniciatyvas Zambijoje, Ugandoje, Siera Leonėje. Išties, norint teikti pagalbą nuosekliai, reikia ne tik politinės valios, bet ir visuomenės pritarimo ir paramos. Taigi, žurnalistai, pranešantys visuomenei apie pasaulio įvykius, mūsų veiksmų poveikį tolimųjų kraštų gyventojams, padeda Lietuvos žmonėms geriau suprasti globalius iššūkius ir problemas. Kasdien juk nesusimąstome, koks glaudus ryšys yra tarp tam tikrų besivystančio pasaulio problemų ir išsivysčiusio pasaulio veiklos. Turbūt geriausiai tai iliustruoja globalinio klimato atšilimo pavyzdys, kuomet išsivysčiusių valstybių pramonės  ir vartojimo sukelti padariniai, deja, skaudžiausiai atsiliepia besivystančių šalių gyventojams – sausros, potvyniai, maisto nepriteklius ir t.t. Jautriausiai  į klimato pokyčius reaguoja skurdžios šalys.

Bendros nevyriausybinių organizacijų ir žurnalistų pastangos gali padėti išsklaidyti kelionių agentūrų sukurtus mitus apie egzotišką gyvenimą Afrikos ir Azijos šalyse, parodyti ir kitą, ne reprezentatyvią, o gyvenimišką šio pasaulio pusę. Užsimezgusi partnerystė galėtų paskatinti  Lietuvoje viešą diskusiją apie globalius šiandienos iššūkius. Tam yra ir puiki proga –  2015-ieji yra paskelbti Europos metais vystymuisi.

Mstyslav Chernov nuotrauka/Unframe/Mstyslav Chernov unframe.com

Kur ir kodėl vyks žurnalistai?

Tarp numatomų vykti šalių yra Nigerija (jei ten nekils didesnių neramumų) ir Nepalas, kur Lietuvos žurnalistai vyks kartu su tarptautine grupe. Tyrinėjamos galimybes vykti į Zambiją, Malavį, Ganą, Siera Leonę, Tanzaniją ir Mozambiką. Kelionės šalys renkamos, atsižvelgiant į  tokius kriterijus kaip vartojama užsienio kalba, probleminių sričių laukas, užmegzti ryšiai su vietos organizacijomis ir atstovais. Be abejonės svarbus ir žurnalistų saugumo užtikrinimas. Pirmosios kelionės planuojamos jau rudenį, o pirmieji straipsniai bei reportažai pasirodys antroje metų pusėje.

Kodėl mums turėtų rūpėti parama vystymuisi?

Kol kas Lietuvos žmonės labiau domisi Afrikos ar Azijos šalimis turizmo tikslais. Tačiau kuo daugiau keliauja, tuo daugiau patys pamato, kad ten gyvenimo vertė matuojama ne drabužių gausa spintoje, o uždirbtu doleriu per savaitę, vaiko gyvybės išsaugojimu nuo gripo, gurkšniu švaraus vandens. Dabartinės migrantų iš Afrikos bangos parodo, kad nebegalime atsitverti nuo pasaulio įvykių. Be to, dar gyva ir mūsų pačių išgyventa okupacijos atmintis, kurios grėsmė yra akivaizdi šiandien. Atsiverti mums padėtų ir suvokimas, kad apie milijonas lietuvių yra išsibarstę pasaulyje ir kuria gerovę užsienyje.

Kuo prisideda ES, kaip pasaulinio masto veikėja?

Lietuvos perspektyvos požiūriu, Europos Sąjunga verčia mūsų šalies vadovus ir visuomenę keisti kolektyvinę savimonę iš paramos gavėjų į paramos davėjus. Ne mažiau svarbi ir ES prievaizdo funkcija stebėti, kaip šią paramą įgyvendina šalys narės. Tačiau norint, kad valstybių įsipareigojimai neliktų niekada neateinančios ateities perspektyvoje, turėtų būti sustiprinti ES stebėsenos mechanizmai.

Kaip kiekvienas galime kažką pakeisti?

Norint teikti vystomojo bendradarbiavimo paramą nuosekliai reikia ir visuomenės pritarimo, dalyvavimo. Pradėti galima paprastai: atsisakyti bent 1 puodelio kavos ir skirti sutaupytą eurą būtiniesiems žmonių poreikiams patenkinti skurstančiose šalyse, pavyzdžiui, vaistams, maistui ar knygoms įsigyti. Jaunimas gali savanoriauti: tai ne tik pagalba, bet ir neįkainojama patirtis. Žurnalistai, pranešantys visuomenei apie pasaulio įvykius, mūsų veiksmų poveikį tolimųjų kraštų gyventojams, politinių ir ekonominių pokyčių įtaką mūsų žmonių gyvenimui, ugdo globalų Lietuvos žmonių pilietiškumą.

Projektas Žiniasklaida vystymuisi vykdomas bendradarbiaujant nevyriausybinėms organizacijoms iš naujųjų ES šalių ir ilgametę patirtį vystomojo bendradarbiavimo srityje turinčiomis organizacijomis iš ES senbuvių. Projektą koordinuoja Estijos nevyriausybinė organizacija Mondo, įgyvendindama jį kartu su  Estijos nacionaline televizija (Estonian Public Broadcasting Company). Projekte taip pat dalyvauja šios organizacijos: PIN (People in Need, Čekija), PMVRO Slovakia (Slovakijos NVVBO platforma), Green Liberty (Latvija), VIKES (Suomijos fondas žiniasklaidai ir vystymuisi) ir BAAG (Britanijos ir Airijos organizacijų Afganistano grupė).

Projektas yra finansuojamas Europos Komisijos lėšomis. Juo siekiama žiniasklaidos priemonių  pagalba pagilinti Lietuvos, Latvijos, Estijos, Čekijos ir Slovakijos gyventojų supratimą apie globalaus pasaulio iššūkius ir sąsajas tarp besivystančių ir išsivysčiusių šalių.

Ilgamečiai projektai





2024 m. kovo mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031