Home » Naujienos » Kuo Kosta Rika traukia narkotikų prekeivius

Kuo Kosta Rika traukia narkotikų prekeivius

Kosta Rika buvo viena iš paskutinių mano kelionės per Meksiką ir Centrinę Ameriką stotelių. Po daugelio įspėjimų ir bauginančių istorijų apie smurtą Meksikoje, Gvatemaloje, Salvadore ir Hondūre Kosta Rika turėjo būti puiki vieta poilsiui – šalis, kurioje, maniau, nebus grotomis apsaugotų langų ar kariuomenės patikros punktų, o tik balto smėlio paplūdimiai, kokosinės palmės ir spalvingi tropiniai paukščiai.

„Pura vida“ (tradicinis Kosta Rikos šūkis, reiškiantis „gryną gyvenimą“) – taip Kosta Rikos gyventojai žvelgia į pasaulį. Būtent dėl to nustebau išgirdusi visokių įspėjimų šalyje, kuri neretai dar vadinama Centrinės Amerikos Šveicarija. „Nevaikščiokite šiame rajone nešini filmavimo kameromis, čia nesaugu“, – įspėjo apsauginis, prižiūrintis tarptautinio Labdaros fondo SOS vaikų kaimą Limone, kur filmavome dokumentinį filmą. Patikinau jį, kad būsime atsargūs ir kad vidury dienos mums nieko nenutiks. Tikriausiai nesupratau, ką jis turėjo omenyje.

„Pirmiausia jie paprašys pinigų. Net jeigu jiems duosite, prašys daugiau, o tada jus nužudys“, – paaiškino apsauginis. Žodis „nužudys“ atrodė šiek tiek per stiprus. Tačiau kai apie tai mus įspėjo ir dar keletas rajono gyventojų, tarp jų ir vaikai, važiuoti taksi nuo aptvertos teritorijos iki Limono centro atrodė geriausias sprendimas.

Pilnas straipsnis: lzinios.lt

_________________________

Rašinys dalyvavo konkurse, organizuotame pagal tarptautinį projektą „Žiniasklaida vystymuisi“ (angl. „Media4Development“), remiamą Europos Sąjungos.

Tarptautinis organizuotas nusikalstamumas yra viena didžiausių kliūčių vystymuisi ir besivystančių šalių ekonominiam saugumui. Iškalbingas faktas, jog organizuoto nusikalstamumo padaroma žala yra lygi neigiamam ginkluotų konfliktų poveikiui. Tyrėjai pažymi, kad abu šie veiksniai lemia maždaug 20 proc. mažesnį socialinį, ekonominį ir politinį besivystančių valstybių progresą.

Sudėtinga kova su organizuotu nusikalstamumu taip pat gali iš dalies paaiškinti, kodėl pasiekti ne visi Jungtinių Tautų iškwelti Tūsktantmečio vystymosi tikslai, o Vakarų šalių parama besivystančiam pasauliui ne visada duoda laukiamų rezultatų.

Svarbu pripažinti, jog tarptautinis organizuotas nusikalstamumas yra itin kompleksiškas irlemia ne tik valstybių vidaus ar tarptautinio saugumo problemas, bet ir daugybę kitų ekonominių, aplinkosauginių, socialinių ar su visuomenių sveikata susijusių iššūkių. Kompleksiškos problemos reikalauja komleksiškų sprendimų, tad tarptautinį organizuotą nusikalstamumą sėkmingai pažaboti galima tik žvelgiant pro skirtingas sritis apimančią „vystymosi“ prizmę: kuriant alternatyvios žemdirbystės programas narkotikus auginančiuose rajonuose, skatinant tvarių verslų plėtrą bei palaikant sąžiningą pasaulinę prekybą.

Šiame straipsnyje kviečiame skaityti Viktorijos Mickutės straipsnį, dalyvavusį konkurse „Žiniasklaida vystymuisi“, ir sužinoti daugiau apie narkotikų prekybą Centrinėje Amerikoje, kompleksiškus šios nusikalstamos veiklos keliamus iššūkius ir susimąstyti apie galimus ilgalaikius aprašomos situacijos sprendimus. Straipsnis autorės parengtas pagal medžiagą, surinktą 2013 metais vykusios pažintinės kelionės Centrinėje Amerikoje metu.

Straipsnių konkursas, kuriame dalyvavo rašinys, organizuotas VšĮ „Europos namai“ kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma ir Nacionaliniu socialinės integracijos institutu.

Ilgamečiai projektai





2024 m. lapkričio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930