Savivaldos tarybų ir merų rinkimų pirmajame ture dalyvavo vos 31 proc. jaunų žmonių. Svarbiausia tokio jaunimo pasyvumo priežastis, kaip rodo iniciatyvos Žinau, ką renku apklausos rezultatai, yra atotrūkis tarp vietos politikų ir jaunų žmonių. Su vietos politikais praėjusios kadencijos laikotarpiu daugiau nei pusė jaunųjų respondentų iš viso nebendravo, o didžioji dauguma – 74% jaunuolių – mano, kad daugiau bendraudami su jaunimu, politikai geriau atstovautų jų interesams.
Nepanašu, kad dėl to būtų kalta rinkimų procedūra, du trečdalius apklaustų jaunuolių tenkina balsavimas rinkiminėse apygardose. Vis dėlto, elektroninis balsavimas, galėtų suaktyvinti jaunų žmonių dalyvavimą rinkimuose – net 73% respondentų tuo tiki.
Apklausa taip pat parodė, kad jaunųjų rinkėjų (esamų ir būsimųjų) pilietinė branda yra gerokai didesnė, nei dažnai yra vertinama politikų. Opiausiomis vietos problemomis apklaustieji įvardijo miesto ar rajono patrauklumo didinimą ir darbo vietų jaunimui kūrimą, taip pat jaunimo emigraciją, kuriems, jų nuomone, politikai skiria per mažai dėmesio O kultūros renginiai ir jaunimo centrų steigimas, kuriuos politikai akcentuoja bendraudami su jaunimu, jauniesiems respondentams rūpi mažiausiai.
Kandidatus jaunuoliai yra linkę rinktis, remdamiesi ne asmenine pažintimi, jų išvaizda ar artimųjų nuomone, bet jų nuveiktais darbais, sąžiningumu ir kompetencija.
Su jaunimu norintiems bendrauti politikams vertėtų pagalvoti ir apie kitokius komunikacijos būdus bei priemones: su politikais jie labiausiai norėtų bendrauti ne formaliuose susitikimuose, o neformalioje aplinkoje (kavinėse, gatvėse ir pan.) ir socialiniuose tinkluose, kur neginčytinai pirmauja Facebookas.
Apklausos rezultatai akivaizdžiai liudija, kad jauni žmonės nori dalyvauti viešajame gyvenime, tačiau jų aktyvumas rinkimuose išlieka itin mažas. Bene svarbiausia to priežastis, pasak apklausos respondentų, politikų iniciatyvos bendrauti su jaunaisiais rinkėjais stoka bei menkas jų įtraukimas į su jaunimu susijusių klausimų sprendimų priėmimą.
Apklausa siekta išsiaiškinti jaunų žmonių požiūrį į vietos politiką ir jų dalyvavimą joje. Tyrimas atliktas 2015 m. vasario–liepos mėn., jame dalyvavo 560 respondentų iš 43 Lietuvos savivaldybių. Apklausos rezultatų apžvalgą galite rasti čia.
„Žinau, ką renku“ – tai nepriklausoma ir nešališka Lietuvos jaunimo iniciatyva, siekianti užtikrinti skaidrią politiką ir raštingą rinkėjo pasirinkimą. Ši idėja kilo daugiau nei dešimtmetį vykdomos Mokomojo Europos Parlamento (MEP) veiklos dalyviams. Iniciatyva pradėjo veikti 2014 metais, kai buvo sukurta virtuali Europos Parlamento ir Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimų stebėsenos platforma.
Daugiau informacijos apie iniciatyvą galite rasti www.zinaukarenku.lt
Projektas finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Jaunimo tarptautinio bendradarbiavimo agentūra.