Lietuvos gyventojų dalyvavimas bendruomeninėje ir savanoriškoje veikloje nesumažėjo, nepaisant dėl COVID-19 pandemijos viešo gyvenimo suvaržymų ir ribojimų, parodė Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ 2021 m. lapkričio mėn. atlikta gyventojų apklausa.
Kaip rodo apklausos rezultatai, dalyvavimas bendruomeninėje veikloje nepakito (2020 metais šioje veikloje dalyvavo 21 proc., o 2021 metais – 24 proc. respondentų), o dalyvavimas savanoriškoje veikloje net šiek tiek padidėjo (29 proc. respondentų nurodė dalyvavę šioje veikloje apklausos metu ar per paskutinius 12 mėnesių arba seniau nei prieš 12 mėnesių, 2020 metais – 24 proc. respondentų).
Nors, kaip ir 2020 metais, visuomenėje vyrauja dalyvavimas trumpalaikėje savanoriškoje veikloje (59 proc.), tačiau pastebimos savanoriavusių reguliariau (kartą per savaitę ar mėnesį) ir ilgesnį laiką tendencijos.
Apklausos rezultatai patvirtino, kad COVID–19 pandemija nepaskatino gyventojų įsitraukti į savanorišką veiklą (taip nurodė didžioji dauguma respondentų – 84 proc.).
Pagrindinės nedalyvavimo savanoriškoje veikloje priežastys, kaip ir anksčiau, – laiko trūkumas (dar labiau išaugęs, 42 proc. respondentų nurodė šią priežastį, 2020 metais – 36 proc.) ir amžiaus ar sveikatos problemos. Taip pat pastebima skeptiško požiūrio į savanorystę kaip mažiau tikslingą, reikalingą ar prasmingą veiklą stiprėjimo tendencija (nuo 6 proc. 2020 metais iki 13 proc. 2021 metais).
Kaip ir ankstesniais metais, daugiau nei pusė respondentų atsakė nedalyvaujantys ir neketinantys dalyvauti bendruomeninėje ir savanoriškoje veiklose.
„Pastaraisiais metais nesumažėjusį ir net šiek tiek padidėjusį visuomenės dalyvavimą bendruomeninėje ir savanoriškoje veikloje vertinčiau teigiamai, kadangi šios veiklos buvo smarkiai apribotos. Dėl COVID–19 pandemijos vyko mažiau renginių ir kitų viešų veiklų, susiaurėjo vykdomų veiklų laukas, kur gyventojai galėjo savanoriškai dalyvauti, taip pat dalis gyventojų, galinčių dalyvauti šiose veiklose dėl amžiaus, sveikatos ar kitų priežasčių. Kaip akivaizdžiai parodė karo Ukrainoje patirtis, ekstremaliomis situacijomis Lietuvos gyventojai telkiasi ir teikia pagalbą įvairiais būdais tiek Ukrainoje, tiek ir į Lietuvą atvykusiems karo pabėgėliams. Taigi, šiuo metu reikėtų numatyti priemones ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, bet ir kitų ministerijų bei savivaldybių programose, kurios paskatintų gyventojus toliau dalyvauti šiose veiklose, taip pat sudarytų patrauklias sąlygas įsitraukti nedalyvaujantiems, ypač regionuose“, – teigia viešosios įstaigos „Europos namai“ direktorė Judita Akromienė.
Tyrimas parengtas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu.
Savanoriskos ir bendruomenines veiklos tyrimo ataskaita 2022