Home » Naujienos » Gyvenimas už spygliuotų tvorų

Gyvenimas už spygliuotų tvorų

Prisitaikydama gyventi Siera Leonėje turėjau įveikti visas stresinės situacijos būsenas. „Laiko mašina“ nukėlė mane keletą šimtmečių atgal ir dabar galiu pažinti tokio gyvenimo privalumus. Jie pasitinka nuo pirmo žingsnio Lungio oro uoste. Milijoną gyventojų turinčiame mieste, kaip ir visoje šalyje, nėra elektros, kanalizacijos, tualetų – viskas bėga šalia gatvių iškastais grioviais tiesiai į vandenyną, o murzini vaikai šaukia poto (baltas žmogus).

Kaip ir visi užsieniečiai, gyvenu prabangiame miesto rajone vandenyno pakrantėje. Vakarais sėdžiu terasoje, grožiuosi laivais, baltu smėliu, iš medžio skobtomis žvejų valtelėmis, nes spygliuotos tvoros ir apsaugininkai riboja bet kokią judėjimo laisvę. Dviejų miegamųjų bute paprastai tamsu, elektrą įjungia nuo 19 val. vakaro iki 2 val. nakties, yra šaldytuvas nesandariomis durelėmis ir televizorius be antenos, tačiau nesant elektros tai nekelia papildomų rūpesčių. Per dieną gaunu du kibirus vandens. Kai rytą išsiplaunu galvą, šlapi plaukai būna iki popietės, nes oro drėgmė siekia 82 procentus. Temperatūra tiek dieną, tiek naktį – apie 27–30 laipsnių Celsijaus, rojus turkiškos pirties mėgėjams. Maistą perku vienai dienai ir visada šviežią. Čia tokia tvarka: naktį vyrai vientiso medžio valtelėmis plaukia žvejoti, rytą moterys neša žuvį į turgų, o ko neparduoda – išmeta, ir vėl naktį vyrai plaukia. Taip iš kartos į kartą. Vištos perkamos gyvos, jos surištomis kojomis ir išsuktais sparnais. Į darbą žmonės jas atsineša ryte ir sudeda kampe, eidami namo pasiima. Tokios pusgyvės vištos dovanojamos nuėjus į svečius, vietoj mums įprasto butelio gero vyno.

Šalyje – penki ginekologai

Pagal „GlaxoSmithKline“ socialinės iniciatyvos „Pulse“ programą dirbu nevyriausybinėje organizacijoje „Marie Stopes Sierra Leone“ (MSSL), kuri yra didžiausia lytinės ir reprodukcinės sveikatos paslaugų teikėja šalyje. MSSL turi 10 medicinos klinikų ir gimdymo namus (paslaugos čia mokamos), taip pat 13 pagalbos komandų, finansuojamų donorų pinigais ir galinčių teikti nemokamą pagalbą skurdžiausiai visuomenės daliai. „Blue star“ socialinė kampanija veikia visoje šalyje, taip pat MSSL dalyvauja įvairiuose projektuose, pavyzdžiui, „safe baby“, teikdama perinatalinės priežiūros paslaugas. Įdomu tai, kad, statistikos duomenimis, visoje šalyje dirba tik penki ginekologai. MSSL samdo vieną jų vazektomijoms ir kiaušintakių perrišimams atlikti, nes pagal įstatymus tai viena iš nedaugelio procedūrų, kuriai atlikti reikalingas gydytojo diplomas. Gimdymo priėmimas, cezario pjūvio operacija, naujagimio arba gimdyvės gaivinimas, anestezija yra akušerių ir medicinos seserų pareiga. Kai kuriose katalikiškųjų misijų ligoninėse yra savanorių gydytojų iš Vokietijos, Italijos, Ispanijos. Jie atvažiuoja į 6 savaičių – 6 mėnesių stažuotes ir teikia europietiškas paslaugas, žinoma, kiek tai leidžia aparatūra ir medikamentai. Pastebėjau, kad visos sveikatos priežiūros įstaigos Siera Leonėje teoriškai laikosi matomoje vietoje pakabintų Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) rekomendacijų besivystančioms šalims. Vis dėlto apie pacientų teises ar duomenų apsaugą kalbėti būtų beprasmiška.

Atėjęs gali vaikščioti po visą ligoninę, niekam net nepasakęs, kas esi. Personalas mielai pasako diagnozes, apibūdina procedūras ir gydymą klausantis visam būriui ligonių, kurie paprastai guli vienoje palatoje – skyriuje. Teoriškai yra vyrų ir moterų skyriai, tarp kurių – medicinos personalo kabinetas. Tačiau pacientai guldomi ten, kur yra laisvų lovų. Atskirame pastate įkurtas perinatologijos skyrius, jame nėščios, gimdančios ir pagimdžiusios moterys guli kartu. Netoliese yra vaikų skyrius, čia paprastai vaikų yra daugiau nei lovų, tad dalis guli ant grindų. Prie vaikų budi mama, kartais ir tėtis, jie pasitiesia kilimėlį šalia vaiko lovytes. Šalyje mamos neša kūdikius parištus ant nugaros, o tėčiai laiko ant rankų. Nemačiau nė vieno kūdikio vežimėlyje, nors jų, kaip humanitarinė pagalba atvežtų iš Europos, pilnas turgus.

Visą straipsnį skaitykite lzinios.lt

_____________________________

Siera Leonė dar neseniai išgyveno pilietinį karą. Nuo 1991 iki 2002 metų trukęs konfliktas nusinešė apie 70 tūkst. gyvybių ir privertė 2,6 mln. žmonių palikti savo namus. Prievartavimai, vaikų grobimai per neramumus buvo itin dažni ir paliko ryškų pėdsaką gyventojų atmintyje. Tačiau šalis šiandien pamažu stojasi ant kojų. Pasirašius taikos sutartį, Jungtinių Tautų (JT) agentūrų parama svariai prisidėjo prie spartaus ekonominio Siera Leonės augimo.

Kita vertus, valstybės vystymosi rodikliai vis dar išlieka žemi. Pavyzdžiui, pagal JT žmogaus socialinės raidos indeksą, kuriuo matuojama gyventojų gyvenimo trukmė, raštingumas, šalies švietimo ir pragyvenimo lygis, Siera Leonė užima tik 181 vietą tarp 188 šalių. Moterų padėtis ir lytinės sveikatos problemos – priežastys, kol kas užkertančios kelią spartesnei pažangai.

2013 metais gydytoja Eglė Būdienė daugiau nei pusmetį dirbo Siera Leonėje. Šioje Vakarų Afrikos valstybėje ji ne tik rūpinosi vietos gyventojų lytine sveikata ir švietimu, bet ir turėjo galimybę iš arčiau pažinti šalies kultūrą ir tokių reiškinių kaip tradicinis moterų apipjaustymas priežastis. Skirtingai nei įprasta manyti, Eglė teigia, jog šis ir panašūs ritualai nėra susiję su religija, kur kas svarbesnė yra gentinė visuomenės struktūra ir kultūrinės priežastys.

Projektą „Žiniasklaida vystymuisi“, remiamą Europos Sąjungos, Lietuvoje įgyvendina VšĮ „Europos namai“ kartu su Nacionaline nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma.

Ilgamečiai projektai





2025 m. balandžio mėn.
Pr A T K Pn Š S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930